Aleja Białych Róż

Zimą 1820 roku do Warszawy przybywa owdowiała księżna Kurakina z córką. Ich pojawienie się budzi ciekawość tutejszej arystokracji. Szybko rozchodzi się pogłoska, że księżna jest w finansowych tarapatach i przyjechała tu po to, by znaleźć córce męża. Prawdziwy powód jest jednak inny…


Tymczasem na warszawskich salonach bryluje przystojny i rozpieszczany przez damy oficer Gieorgij Lwowicz Biezobrazow – faworyt księżnej namiestnikowej, Aleksandry Zajączkowej. Los sprawi, że drogi księżniczki Kurakiny i Biezobrazowa się przetną, a pomiędzy młodymi stanie księżna namiestnikowa.

 

Korona w złocie i krwi

Król Ludwik Węgierski, w którego żyłach płynie krew Andegawenów i Piastów, wraca z Neapolu. Dwór w Budzie jest pogrążony w żałobie po śmierci jego żony Małgorzaty Luksemburskiej. Tymczasem Elżbieta Łokietkówna już rozmyśla o ponownym ożenku Ludwika i sprowadza na Węgry swoją imienniczkę Elżbietę Bośniaczkę. Ale król nie potrafi porzucić myśli o zemście i ponownie rusza do Włoch, by pojmać Joannę Andegaweńską i poślubić jej siostrę Marię. Przeciągająca się wojna nie daje rozstrzygnięcia i Ludwik przystaje na pokój z Joanną. Jednak pokój z Węgrami nie jest gwarantem spokoju królowej Neapolu, która nawet wśród najbliższych nie może czuć się bezpiecznie.

 

Dwa królestwa, jedna krew

Dwa królestwa, jedna krew

Gdy latem 1320 roku piętnastoletnia Elżbieta Łokietkówna opuszcza Kraków, by poślubić króla Węgier Karola Roberta, idąc za przykładem ciotecznej babki – świętej Kingi, ma nadzieję na życie w ascezie i świętości u boku męża. Lecz Karol Robert szybko rozwiewa te marzenia i królowa rodzi synów. Tymczasem w dalekiej Italii umiera następca tronu Neapolu, Karol. Wedle prawa w przyszłości tron należy się Węgrom. Aby przejąć Królestwo Neapolu bez rozlewu krwi zostaje skojarzone małżeństwo Joanny, córki zmarłego księcia Karola, z Andrzejem, synem węgierskich władców. Joannę i Andrzeja łączy jedynie krew Arpadów i Andegawenów, dzieli wszystko inne. Z czasem wrogość Neapolitańczyków wobec Węgrów narasta. Zasiana dawno temu nienawiść daje obfite plony. Joanna, słuchając rady krewnych, daje się wplątać w intrygę, za którą przyjdzie jej drogo zapłacić. Nad królestwem  zawisa widmo wojny. Drży ziemia pod nogami wielotysięcznej armii, którą prowadzi król Ludwik,  węgierskie sztandary przesłaniają italskie niebo. Neapol topi się we krwi, tymczasem w dalekiej Budzie Elżbieta Łokietkówna modli się o szczęśliwy powrót syna, na męża czeka z utęsknieniem młodziutka Małgorzata Luksemburska…

Czy Ludwikowi uda się pokonać królową Joannę i powrócić na Węgry? O tym w pierwszym tomie serii o Andegawenach, w którym zarówno miłość, jak i nienawiść, lojalność i zdrada,  służą jednemu – władzy, a kobiety wychodzą z cienia mężczyzn, nie ustępując im ani ambicjami, ani bezwzględnością.

When in summer 1320 a Polish princess Elżbieta Łokietkówna leaves Cracow to marry Charles Robert, the king of Hungary, she hopes to live, after saint Kinga, in asceticism and holiness, by her husband. Charles Robert soon takes her dreams away and the queen gives birth to her sons. In the meantime Charles, heir to the throne of Naples dies in a distant Italy. The throne passes to Hungary by law. In order to take over the Kingdom of Naples without bloodshed Joanna, the daughter of a dead prince Charles, is married to Andrew, the son of Hungarian sovereigns. Joanna and Andrew, related in blood of Arpad and Angevin dynasties, have nothing in common. Enmity of the Neapolitans towards the Hungarians starts to grow. The hostility makes a good harvest. Joanna, following her relatives’ advice gets involved in a scheme she will pay the price for. The specter of war is on the kingdom’s horizon. The army of thousands is led by king Louis and the Hungarian flags cloud the Italian sky. While Naples drowns in blood, in a distant Buda, the queen of Hungary, Elżbieta prays for her son’s return, and a young Margaret of Luxemburg longs for her husband.
Will king Louis defeat queen Joanna and return to Hungary? The answer is in the first volume of the series about the Angevins, where love and hate, loyalty and betrayal serve the power and where women emerge from the shadow of men, being equally ambitious and ruthless.

Pęknięte Królestwo. Ostatni Jagiellonowie

Po śmierci Barbary Radziwiłłówny królowa Bona ma nadzieję, że uda jej się powrócić na Wawel i skojarzyć kolejne małżeństwo syna. Odżywają w niej nadzieje na połączenie dynastii Jagiellonów i Walezjuszy. Jednak Zygmunt August wbrew woli matki poślubia Katarzynę Habsburżankę. Bona, która wciąż uważa Habsburgów za wrogów, nie widzi dla siebie miejsca w królestwie i postanawia wrócić do swego dziedzicznego księstwa w Italii. Wyjazdowi sprzeciwia się młody król. Gian Lorenzo Pappacoda, zaufany sługa Bony, dwoi się i troi, aby dopomóc swej pani w powrocie do ojczyzny. Zgorzkniała i niedoceniana królowa nie dostrzega mrocznych sideł, jakie zastawia na nią dworzanin.

Księżna Mediolanu

księżna mediolanu Renata CzarneckaOpowieść o niełatwym życiu Izabeli Aragońskiej, matki przyszłej królowej Bony, o jej trudnej miłości do dzieci, o walce o utrzymanie księstwa Mediolanu, o miłości do męża, i jego odtrąceniu, o samotności i dążeniu do szczęścia.

Madonny z Bari

Po wielu perypetiach Izabela Aragońska wraz z jedynym dzieckiem, Boną, przybywa do Bari, w nadziei, że zamek Sforzów stanie się ich domem. To tutaj rodzą się plany wydania księżniczki Mediolanu za króla Polski.

Ja Królowa

Bona Sforza przybywa do Polski i szybko wprowadza swoje reguły. Żądna posłuchu i władzy, apodyktyczna, a gdy trzeba łagodna, szybko zyskuje wpływ na króla Zygmunta. Narodziny następcy tronu umacniają dynastię i wiążą małżonków silnymi więzami, ale upływający czas odsłania między nimi różnice, których nawet miłość króla nie zdoła pokonać. Małżonkowie się oddalają. Król Zygmunt się starzeje, a królowa traci miłość syna…

Barbara i Król

Po śmierci Barbary z Radziwiłłów Zygmunt August nie potrafi zapomnieć o ukochanej. Gdy na jego drodze staje kobieta łudząco podobna do zmarłej królowej, starzejący się król widzi w tym znak Opatrzności. Wierzy, że jeszcze może być szczęśliwy.

Signora Fiorella

Po śmierci Zygmunta Augusta opróżnił się tron Polski i rozpoczęła się walka o osadzenie na nim nowego króla. Król elekt musiał jednak spełnić jeden warunek: poślubić polską infantkę, pięćdziesięcioletnią Annę Jagiellonkę.

Królowa w kolorze karminu

Powieść, którą debiutowałam w 2008 roku. To historia o Barbarze Radziwiłłównie i Zygmuncie Auguście.

Pożegnanie z ojczyzną

Losy Marii Naryszkinej, Izabeli Czartoryskiej i Heleny Radziwiłłowej splatają się ze sobą w pierwszej części dylogii. Żony, córki, matki, na co dzień zatroskane o losy swych rodzin, jeszcze nie przeczuwają, że nad Polskę zbliża się nawałnica.

Pod sztandarem miłości

Insurekcja Kościuszkowska w Warszawie wywołuje panikę pośród magnatów sprzyjających Rosjanom, a pośród ludu Warszawy wyzwala euforię. Początkowe zwycięstwo nad Rosjanami zagrzewa do dalszej walki i poświęcenia w imię wolności, lecz nadciągająca armia Suworowa budzi grozę. Wydarzenia na ulicach Warszawy przypominają francuską rewolucję, w mieście zapanowują chaos i bezprawie.

Close Menu